Czarna Ręka - Wyświetl temat - Kroniki Klanu
Posty bez odpowiedzi | Aktywne tematy Dzisiaj jest 31 sty 2023, 21:21
Łączny czas online:Odpowiedz w temacie  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
 Kroniki Klanu 
Autor Wiadomość
Dowódca
Awatar użytkownika
Postów: 1008
Rejestracja:21 mar 2013, 19:02
Odpowiedz z cytatem
Post Kroniki Klanu
Kroniki Czarnej Ręki

Tom I


Część Pierwsza
Złoty Wiek

 1. Powstanie (12.12.11)
  Czarna Ręka powstała ze zgliszczy upadającego klanu Barbarzyńców z Nordmaru. Wódz - Doredh, wraz z kilkoma najwierniejszymi towarzyszami odszedł z BzN i założył nowy klan - Czarną Rękę. Naczelną ideą CR miała być dobra wspólna zabawa w świecie klanów GMP, bez wielkich celów. Pierwszy skład liczył: Doredha, Lestera, Beny'ego, Starka, Kaffara, Denisa, Cheliosa, DiegoGonzalesa i po krótkim czasie również Namiba, który szybko zmienił nick na Tajpan.
 2. Roszady w składzie i PK II (styczeń 2012)
  Po około miesiącu klan opuścili Chelios, Kaffar i Stark, lecz na ich miejsce szybko pojawili się nowi klanowicze, wśród nich m.in Szpinak czy Garond. W międzyczasie klan wziął udział w Drugim Pucharze Klanów, gdzie w pierwszej rundzie pokonali Mrocznych Łowców Beliara [MLB] Kaela, lecz w drugiej rundzie przegrali z Gwardią Innosa [GI], która miała nad CR około 10-osobową przewagę.
 3. Podziemie (luty-marzec 2012)
  Jeszcze w trakcie PK II CR uznało, że wycofuje się z forum GMP (ówczesnego centrum klanów), jednocześnie zmieniając swoje własne forum klanowe. Na nowej stronie klan zaczął działać poza obrębem oficjalnych klanów, a wycofał się z forum GMP zaraz po przegranej z GI. Okazało się, że Czarna Ręka podjęła dobrą decyzję, jako, że około dwa tygodnie później, głównie z powodu pojawienia się cheatów, GMPT zawiesił projekt. W czasie "podziemnego" działania klanu, CR pozyskało wielu ważnych klanowiczów m.in Eragona, Arona czy osoby, które w przyszłości miały tragicznie zapisać się w historii CR - KoeVa, Keyna czy Spraya. W tym czasie do klanu wrócił także Kaffar, pod nickiem Imago. Do klanu dołączało wielu nowych graczy, głównie dotychczas grających na serwerach RP, lecz większość szybko rezygnowała uznając, że nie odpowiada im to, co klany oferują.
 4. Sukcesy (marzec-sierpień 2012)
  CR po około dwóch miesiącach powróciła do oficjalnej działalności, pojawiając się na zastępczym forum dla graczy GMP, stworzonym przez Corypto. Niedługo później powróciło forum GMP i zaczęły się przygotowania do nowych eventów, również dla klanów. Pierwszym z nich okazała się Liga Klanów, w której CR zajęło wysokie drugie miejsce obok Bogów Areny (BA). Klan przegrał tylko z Wodnym Kręgiem (WK), lecz gdyby nie upadek Zakonu Żywiołów (ZZ) w trakcie eventu, CR mogłoby walczyć samodzielne wicemistrzostwo. BA i WK zdążyły zetrzeć się z ZZ i pokonać ten klan, CR nie miało takiej okazji.
  Kolejnym eventem była Arena Klanów, w której walki toczyły się 1 vs 1 aż do pokonania wszystkich wojowników przeciwnego klanu. Event ten Czarna Ręka wygrała, głównie dzięki Tajpanowi i Spray'owi. W międzyczasie w klanie została utworzona Rada Klanu, w skład której wchodzili: Denis, DiegoGonzales, Tajpan i w późniejszym czasie Spray. Po AK Doredh nagle stwierdził, że odchodzi z klanu, lecz szybko się opamiętał. Z jego powrotem do klanu były problemy, jako, że część klanowiczów się na niego zdenerwowała za to, a on chciał wrócić tylko i wyłącznie jako dowódca (w tym okresie klanem dowodził DiegoGonzales). Kiedy wrócił, zaczął przygotowania do kolejnego turnieju - Wojny Klanów. Po długich walkach z ZZ (które przed WK zostało reaktywowane) CR ostatkiem sił zwyciężył, jednocześnie zostając pierwszym w historii GMP klanem, który wygrał dwa eventy i to pod rząd. W parę dni po zakończeniu WK, Nithalak, dowódca Kompanii Ognia (KO) zgłosił się do Doredha z propozycją zasilenia składu CR ostatnimi z żołnierzy KO. Wśród nich był Albatros, który w późniejszym czasie odegrał jedną z najważniejszych ról w CR.
 5. Bunt (koniec sierpnia 2012)
  Radość ze zwycięstwa i fuzji nie trwała długo. KoeV, ponoć dla żartów ogłosił, że odchodzi z klanu, a Doredh, nie mając tego dnia głowy do przekonywania, aby ów zmienił zdanie, przyjął jego decyzję i go pożegnał, na co niemal cały klan się zbuntował. Pomimo kilkukrotnych pytań Doredha, czy na pewno KoeV odchodzi i potwierdzeń, klanowicze twierdzili, że Doredh sam wyrzucił za nic jednego z ówcześnie czołowych wojowników klanu. Tamtego wieczora niemal cały skład, na czele z KoeVem, DiegoGonzalesem i Szpinakiem, odszedł z CR, a Doredh następnego dnia zamknął klan. Większość buntowników reaktywowała BzN, obierając na swojego wodza Denisa.

``````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````


Część Druga
Wzloty i upadki


 1. Reaktywacja I (sierpień - listopad 2012)
  Lester i Eragon po paru dniach przekonali Doredha do zmiany zdania i dalszego prowadzenia klanu. Prócz nich w CR pozostali: Albatros, Aron, Brink, Reyvik oraz dołączyli Opium i DraxDiego. Pomimo niemal 10-osobowego składu, klan był w praktyce martwy. Szybko odeszli Aron, Eragon, Brink i Reyvik, lecz powrócił Tajpan.
  W tym czasie CR postanowiło zmienić ideologię klanu i tak powstał Klasztor Czarnej Ręki, klan dla wielbicieli magii i miecza, uznający za swojego "boga" Adanosa. Klasztor jednak nie spełnił oczekiwań - klanowicze liczyli, że taka przemiana pomoże odbudować klan. Po miesiącu Klasztor został zlikwidowany, a powróciła stara koncepcja CR.
  Szybko po powrocie do starego stylu, do klanu dołączył Devifaler, a mały klan, będący odłamem Zz - Pradawni - dowodzony przez Beliara111 zaproponował fuzję do CR. Pradawni zostali przyjęci, a "starzy" klanowicze liczyli, że szóstka nowych członków klanu pomoże się odbić od dna, lecz tak się nie stało. Jedynie Beliar, który zmienił nick na Joker, pozostał na dłużej w klanie, reszta Pradawnych szybko odeszła lub została wydalona za brak aktywności. Dopiero Devifaler, Albatros, Tajpan i Meterlino, pojawiając się regularnie na treningach rozruszali klan. Pomysł Albatrosa na forumową grę strategiczną zaowocował kilkoma nowymi podaniami, ponadto zgłosiło się do klanu kilku kolejnych graczy
 2. Konflikt z BzN i nieudana odbudowa (przełom 2012 i 2013)
  CR powoli szykowało się do ścisłej współpracy z BzN, lecz zachowanie członków owego klanu spowodowało, że Czarna Ręka zerwała wszelkie kontakty dyplomatyczne, a ostra krytyka ze strony Doredha niemal spowodowała wojnę pomiędzy klanami, lecz Doredh i Denis, wódz BzN, doszli do porozumienia, na wskutek czego, klany pozostały względem siebie neutralne.
  Klan liczył około 12 osób i wszystko wskazywało na to, że CR wreszcie odbiło się od dnia, lecz było to tylko złudzenie. Aktywność, która w pewnym momencie wyglądała dobrze, nagle się załamała i spadała na strasznie niski poziom. CR z tego powodu wycofało się z Wojny Serwerów, eventu, w którym miały walczyć ze sobą reprezentacje serwerów, ale w praktyce walczyły ze sobą klany. Zostało wydalonych kilku klanowiczów, Czarna Ręka liczyła na tamtą chwilę osiem osób i było rozważane zawieszenie klanu.
  Podczas gdy klan zmagał się z niską frekwencją, na Czarną Rękę spadł kolejny cios - tak zwani trolle dostali się do panelu FTP forum klanu i wykorzystując zdobyte zdjęcia Doredha zmienili tło i logo forum. Zmienili również hasło FTP przez co CR musiało opuścić stare forum, które przez około pół roku było ich centrum. To wydarzenie osłabiło morale i przyczyniło się do jeszcze niższej aktywności wśród klanowiczów.
  Na nowym forum klan przez pewien okres znajdował się w stanie hibernacji. Z tego stanu Czarną Rękę wyprowadził Doredh dopiero kiedy po małych zabiegach poprawił swoje łącze internetowe, dzięki czemu mógł regularnie uczestniczyć w treningach. Wtedy też zaczęła się kolejna próba odbudowy klanu
 3. Pakt Miecza (maj-lipiec 2013
  CR powoli zaczęło organizować na nowo swoją działalność. Wtedy też Bogowie Areny zaproponowali utworzenie frakcji, na co Czarna Ręka po kilku dniach dyskusji się zgodziła. Tak powstał Pakt Miecza. Parę dni po utworzeniu frakcji, Doredh wybrał Tajpana na swojego zastępcę i udał się na kilkudniowy urlop. W tym czasie GMP zostało wyłączone. Sam klient wrócił do sprawności po kilku dniach, a witryna dotąd nie został uruchomiona. Gdy Doredh wrócił, przeprowadził kilka drobnych reform w klanie i skupił się na przygotowaniu bojowym CR. W międzyczasie ostatnich wydarzeń do klanu dołączyło kilka osób m.in Aron, który należał do Czarnej Ręki podczas jej największych sukcesów, a także został w klanie po buncie większości klanowiczów.
  Klan wtedy już odbił się od dna. Powróciły regularne treningi, CR zostało zgłoszone do eventu organizowanego przez Enklawę - do Olimpiady Klanów. Wtedy wróciło forum GMP, a sam klan postanowił przenieść się na nowe GMP, co doprowadziło do kolejnego zawieszenia treningów z powodu problemów z treningowym serwerem. Klan regularnie spotykał się na Enklawie i tam organizował luźne treningi.
  W tym czasie doszło do fuzji GMP i GMPA, przez co klan przez długi czas zmagał się z problemami z serwerem. Enklawa została wyłączona, pojawił się inny serwer TDM - Draconis, na którym klan zaczął w miarę regularnie grać. CR otrzymało propozycję sparingu od BA, z którymi przez krótki czas tworzyli frakcję. Poprzez zwolnienia i brak czasu ze strony większości klanowiczów, Czarną Rękę na sparingu reprezentowało 3 wojowników: Doredh, Lester i BOOyaki, którzy przegrali z BA 0:5.
 4. Ponowne problemy (wakacje 2013)
  Klan zmagał się z dwoma problemami - brakiem serwera i słabą frekwencją pomimo dużej liczebności. Rekrutacja została zamknięta, kiedy stan CR osiągnął 16 członków. Na samym Draconisie klan spotykał się co parę dni, aż w końcu Doredh przeprowadził reformy dotyczące spotkań i treningów, planując na każdy dzień tygodnia któreś z nich. Czarna Ręka nieoficjalnie walczyła na Draconisie z BzN przegrywając podobnie jak z BA 0:5. Po tych dwóch starciach CR zostało powszechnie uznane za najsłabszy ówcześnie klan. Właśnie wtedy Enklawa została zawieszona na nieokreślony termin, a Olimpiada Klanów została przeniesiona na Draconis. I dopiero w tym czasie CR udało się pozyskać serwer, dzięki czemu klan mógł choćby częściowo się przygotować do eventu, jednakże nowym problemem stały się wyjazdy sporej części składu i awarie sprzętowe kilku klanowiczów.
 5. Olimpiada Klanów (lipiec 2013)
  Tuż przed rozpoczęciem walk w OK Czarna Ręka przeprowadziła dwa treningi konkretnie pod event. Sam udział w Olimpiadzie CR rozpoczęło od walk z Zz, z którym w "klasycznym" TDM wygrało 5:4 po ciężkiej batalii, lecz w kolejnych konkurencjach było gorzej. w TPvP CR przegrało 5:1, a w TDM na łuki 5:2 przy czym conajmniej 3 rundy CR walczyło w mniejszej liczbie niż przeciwnik. Organizacja eventu była uważana za CR i pozostałe klany za fatalną, lecz pomimo tego, walki były kontynuowane. Następnym przeciwnikiem Czarnej Ręki było BA, z którym w TDM i TPvP przy wynikach po 5:0 Bogowie Areny zmiażdżyli CR, a w TDM na łuki BA wygrało 5:1. Przed walką z BzN, Czarna Ręka zamiast wywalczonych 8 pkt w walce z Zz otrzymało ich 15 poprzez wycofanie się Zakonu z OK, podobnie jak BA i Barbarzyńcy. Walka z Dawnymi towarzyszami broni została ogłoszona na 4 godz przed walką, przez co Doredh zbojkotował event, lecz CR i tak miało swoją reprezentację na walce, która przegrała z świetnie przygotowanym BzN. Nie licząc beznadziejnej organizacji i tego, że Blisko połowa składu była na wyjazdach, CR uważa ten event za udany, nawet pod względem wyników, które były dla Czarnej Ręki mało istotne.
 6. Zmiany (wrzesień-listopad 2013)
  Z klanu szybko odszedł PainKiller, niedługo po nim Aron, Alaner oraz Drań. Doredh postanowił wprowadzić kilka reform w klanie. Gdy je przedstawił pod dyskusję i głosowanie, wraz z propozycjami zmian innych klanowiczów, okazało się, że chce wzmocnić klan pod względem bojowym, tak, aby CR mogło jeśli nie wygrywać, to przynajmniej walczyć jak równy z równym z każdym innym klanem. Większość reform została przegłosowana (wtedy w Czarnej Ręce decyzje zapadały demokratycznie), ale klan ponownie zmagał się z tym samym problemem - niską frekwencją. Doredh, tracąc cierpliwość i wyrozumiałość wydalił zgodnie z zasadami Minotaura i BOOyaki'ego. Klan zamiast więc przygotowywać się do zbliżających się wielkimi krokami eventów dla klanów ze strony "Forum Klanów", ponownie musiał wrócić do podstaw i walczyć z brakiem chęci do gry i wyniszczającą klan słabą aktywnością.
  Sytuacja w klanie stopniowo była coraz gorsza. Wydalony został Ayate, a Tajpan, dotychczasowy zastępca Doredha odszedł z klanu. Dołączył natomiast MatGie, którego przynależność do CR mogła wiele zmienić. Zbliżał się koniec wakacji i w związku z tym Doredh zapowiedział na początek września rozpoczęcie kolejnej już odbudowy klanu.
 7. Liga Klanów II i kolejne zmiany (wrzesień-grudzień 2013)
  Sierpień zakończył się pozytywnym akcentem w klanie czyli wysoką, w stosunku do liczebności, aktywnością na treningach. Pierwszy tydzień września zaowocował znacznym, naturalnym spadkiem aktywności, lecz na treningach pojawiła się ponownie ponad połowa klanu. Niestety, Ayate, oraz Davodoseneb na tych treningach się nie pojawili, więc zostali wydaleni. W końcu klan pozyskał serwer, gdzie na nowej mapie powoli szykował się do rozpoczęcia treningów pod kątem zbliżającej się Ligii Klanów i kolejnych eventów klanowych.
  W tym czasie do klanu dołączył Killgorin, który poprzez awarię sprzętu nieco wcześniejszej przyjętego Mrana poprawił nieco sytuację klanu przed Ligą, do której ruszyły zapisy. CR zgłoszone zostało jako drugie w kolejności i klan rozpoczął przygotowania do eventu, organizując codzienne treningi.
  Sytuacja w klanie ustabilizowała się, a codzienne treningi ożywiły działalność Czarnej Ręki. Tuż po publikacji terminarza Ligi nastąpiło sporo afer z tym związanych, lecz lider EM - Marvin - przygotował nowy terminarz. CR otwierało ligę pierwszą walką eventu z BA. Część klanowiczów wierzyła w wygranie tej walki, lecz brutalnie zostali sprawdzeni do rzeczywistości, kiedy podczas walki klan popełniał sporo podstawowych błędów i w konsekwencji przegrał 0:5 z lepszymi pod każdym względem Bogami Areny. Przegrana spowodowała lekkie zmiany "taktyczne" klanu, w których Doredh wrócił do korzeni militarnych klanu, zastępując listę zasad i porad jednym wymogiem.
  Z różnych powodów Liga Klanów została zakończona po I kolejce i jednej niedokończonej walce II kolejki. Doredh w tym czasie przekazał Albatrosowi obowiązki związane z treningami i dał mu możliwość przygotowania zmian w zakresie bitewnym klanu. Zastępca Dowódcy wybrał do pomocy Efrena. Pojawiła się także nowa wersja Wojny Klanów, w której testach klan brał udział. W międzyczasie do klanu dołączył nowy gracz - Borka, a także wrócili BOOyaki i Unarion i tym samym Czarna Ręka niemal zapełniła swoje szeregi.
  Z klanu odszedł niespodziewanie Lester, co co wpłynęło negatywnie na dowódcę, lecz do klanu dołączył Harold. Klan po odświeżeniu działu bojowego zaczął przygotowania do sparingu z Gwardią Innosa, które niestety nie były odpowiednie z powodu olbrzymiej liczby ciągłych zwolnień z treningów, przez co frekwencja była drastycznie mała. Z tego powodu Doredh przygotował konferencję, na którą zaprosił Albatrosa i Efrena jako oficerów klanu oraz Tomka, który był jedynym obok Albatrosa klanowiczem z rangą ponad przybysza.
  Początek listopada okazał się jednym z najistotniejszych dla historii klanu. W ciągu dwóch dni podania złożyło 7 graczy, co było absolutnym rekordem. Tylko jedno podanie zostało odrzucone. Do klanu wtedy dołączyli: Angreal, Saurez i Zygmunt, a wrócili po długiej nieobecności: Denis, Szpinak i Kimior, który grał niegdyś pod innym nickiem. W tym czasie rozdano także 3 awanse, dla Tomka na Fanatyka i dla Efrena oraz MatGie na Strażników Cienia. Pojawienie się nowych osób w klanie zwiększyło znacznie frekwencję na treningach, co podbudowało moralne starszych stażem klanowiczów.
 8. Sparing z GI (grudzień 2013-styczeń 2014)
  Klan zaczął przygotowania do walki sparingowej z Gwardią Innosa. CR pewne wygranej, na spokojnie podeszło do starcia, które zakończyło się dużą porażką. GI wygrało z Czarną Ręką 10:4, lecz dzięki tej walce Sztab Oficerski mógł wychwycić najistotniejsze błędy. W klanie po tej przegranej zaczęto szykować drobne zmiany bojowe i zaplanowano sukcesywnie eliminować błędy w walce klanu podczas treningów.
  Plany poprawy walki klanowej zostały jednak tylko planami. W szybkim tempie klan ponownie był mało aktywnym i po szybkiej selekcji (m.in kwestionariusz obowiązkowy do "wypełnienia" wysłany przez Doredha do każdego z ówczesnych klanowiczów) CR ponownie zostało mało liczebnym klanem. Tuż po selekcji do klanu wrócił VaVan, który niegdyś należał do klanu. Parę dni po powrocie VaVana, dołączył Darken i dzięki poparciu klanowiczów, wrócił Lester. W międzyczasie Doredh zaczął kolejne prace nad zmianami w klanie oraz minęła druga rocznica założenia klanu.
 9. Nowy Dowódca (styczeń-maj 2014)
  Klan mniej więcej się ustabilizował. Dołączyło także kilku nowych członków: Prophet, Bane, Manzer, Dennerks, Mikocen. Powrócili także Aron i Piczek, jedni z członków "dawnego" CR. Czarna Ręka złożyła swoje podanie do LK. Jeszcze przed pierwszą walką przeciwnicy (Kyuu) zaczęli ataki na forum, które w ostateczności spowodowały dłuższy urlop Doredha. W czasie urlopu władza należała do ALbatrOSa, który przeprowadził większość treningów, a także przekazał awanse. Wkrótce Doredh postanowił oficjalnie zakończyć swoją przygodę z CR i z GMP. Nowy dowódca- ALbatrOS- przekazał swoim podopiecznym plany i założenia jakie przewidział dla Klanu.
  Głównie przez problemy techniczne Albatros po niecałych dwóch tygodniach czasu oddał dowodzenie Doredhowi, który przez zaistniałą sytuację postanowił wrócić do CR, nie chcąc, aby klan został rozwiązany. W międzyczasie urzędowania Albatrosa klan wywalczył czwarte miejsce w Lidze Klanów pokonując Gwardię Innosa i Wikingów, przegrywając zaś wcześniej z Kyuu, Zakonem Żywiołów i Bogami Areny. Przez kłótnie i brak umiejętnego porozumienia się z klanu odeszli Aron, Dennerks i Borka. Po tych wydarzeniach Doredh wrócił do klanu i wprowadził nowe zasady w funkcjonowaniu klanu oraz wybrał nowego zastępcę - Lestera.
  Jednak sytuacja na arenie klanów była beznadziejna. Społeczność była tak zdegradowana moralnie i intelektualnie, że CR zdecydowało opuścić te tereny i zawitać na ziemie M&B Warband, lecz jednak koniec końców do tego nie doszło i Czarna Ręka pozostała w GMP, pomimo wszelakich jego wad.
  Klan jednak nie wznowił pełnej działalności, lecz przeszedł w stan wstrzymania do odgórnie ustalonej daty 9 maja. Przez ten czas mało co działo się w CR poza spokojnymi przygotowaniami do powrotu. Albatros w tym czasie wrócił do klanu. Aż wreszcie nastał oczekiwany dzień i zostały wprowadzone duże zmiany, prawdopodobnie największe jednoczesne w historii klanu. Zmieniono system rekrutacji, dodano nowe rangi, praktycznie każdy, kto mógł, otrzymał awans, wprowadzono nowy styl forum i rozplanowano ogólnie grę klanu. Albatros wrócił na pozycję zastępcy dowódcy, jako, że Lester tej posady nie chciał.
 10. Forum Klanów (czerwiec 2014)
  Klan liczył ówcześnie siedmiu członków: Doredha, Albatrosa, Lestera, Saureza, Manzera, MatGie'go oraz Harolda. Niedłgo później szeregi CR zasilili powracający Tajpan, który zmienił po raz kolejny nick, tym razem na Irontooth oraz Killgorin. Jednak i tym razem klan zmagał się z tradycyjnymi już problemami - niską frekwencją. Duża ilość zwolnień, przy stosunkowo małej ilości klanowiczów powodowała, że na treningach stawiało się zwykle maksymalnie trzech członków CR. W tym czasie zaczęły się „Wielkie Wojny Klanów”, w których Czarna Ręka nie brała bezpośredniego udziału i była tylko obserwatorem starć pozostałych klanów.
  W czasie tych wydarzeń oficjalne forum klanów po raz kolejny zostało "zaatakowane", w konsekwencji czego klany przerzuciły się na nieoficjalne forum utworzone jakiś czas wcześniej przez Doredha przy pomocy Albatrosa. Po chwilowym konflikciedotychczasowe forum zostało zamknięte, a nieoficjalne stało się oficjalnym. Doredh, który przez ten czas był administratorem ustąpił na rzecz Albatrosa. Poza nim CR nie miało swojego reprezentanta w Radzie Klanów ani w Senacie - specjalnej grupie doradczej.
 11. Wojna Klanów (lipiec-sierpień 2014)
  W tym czasie klany zapomniały o swoich konfliktach, lecz pojawił się serwer, który zmienił sytuację klanów - Wojna Klanów. Serwer w godzinach wieczornych zwykle był najpopularniejszy, a nowi gracze zaczęli niemal masowo ściągać do klanów lub też tworzyli własne.
  CR w tym czasie przeżywało mały kryzys - brak motywacji, mała liczebność klanu, brak eventów zachęcających do gry. Dzięki m.in WK klan stanął jednak na nogi - w ciągu tygodnia Czarna Ręka podwoiła swoją liczebność, tak, że ponownie była nadzieja na powrót do czołówki klanów. W I Edycji WK klan się nie liczył, lecz w II Edycji wśród klanów sztandarowych CR zajęło 3. miejsce, choć do samego końca liczyło się w walce o 2. lokatę.
  Właśnie wtedy, kiedy klan zaczął wychodzić na prostą, Albatros, zastępca dowódcy, planowany na jego następcę w przyszłych miesiącach, odszedł z klanu. były różne plotki o powodach tej decyzji, pojawiły się też oskarżenia o "zdradę" na rzecz BA ( z tym klanem w WK Albatros grał dalej). Ci, którzy znają faktyczne powody postanowili zatrzymać je dla siebie. Klan stracił wtedy ważną osobę, jednak to nie oznaczało upadku CR. Cel był jasny i Czarna Ręka cały czas do niego zmierzała.
 12. Selekcja (sierpień - wrzesień 2014)
  Odejście dotychczasowego zastępcy dowódcy wymusiło na liderze klanu większe zaangażowanie się w prowadzenie klanu, jako, że pozostał bez wsparcia w tym aspekcie. Natychmiastowo ogłoszono, iż zostanie wybrany nowy zastępca spośród pełnoprawnych klanowiczów. W międzyczasie Wikingowie zgłosili się z propozycją fuzji, lecz warunki postawione im przez Doredha były dla nich niewystarczające. W tym czasie większość składu rozpoczęła grę na Mordanie, lecz bez większych sukcesów w porównaniu z innymi grającymi tam ugrupowaniami.
  W trakcie tych wydarzeń odbył się event dla klanów, organizowany przez jednego z członków klanu - MatGie'a. Była to Wojna Plemion, gdzie klan zajął niestety ostatnie, piąte miejsce, nie wygrywając żadnej walki. Najbliżej zwycięstwa CR było w ostatniej walce - z GI, gdzie ostatecznie klan przegrał 4:5 z wojownikami Innosa. W międzyczasie skład klanu zredukował się do 11 osób - zostali wydaleni Deker, Robin, Alaner i Mith, a dołączył do klanu dowódca Wikingów, którzy nieco wcześniej zakończyli działalność - Dziobak. Sam klan rozpoczął przygotowania do kolejnego, zapowiedzianego już wtedy eventu dla klanów, tym razem nie będącego pod kontrolą władz forum klanów - Ligi Klanów organizowanej przez Doredha.
 13. Ostatni upadek (wrzesień-październik 2014)
  Klan, tradycyjnie już, po chwilowej poprawie, ponownie szedł na dno. Z 12 osób, aktywnych było 3-4, pozostali zaś tłumaczyli się końcem wakacji i brakiem chęci do gry. Sytuacja ta utrzymała się cały sierpień, a na początku września Doredh zlikwidował treningi i sprowadził CR formalnie do poziomu "pseudo-klanu", gdzie każdy mógł robić co chciał. Na koniec MatGie został oficjalnie Zastępcą Dowódcy i otrzymał pełną zgodę na wszelakie działania mające na celu ratowanie klanu, gdyby na nie się zdecydował
  W końcu dowódca CR stracił cierpliwość i 4. października Doredh zamknął klan. Utrzymujący się od dwóch miesięcy w Czarnej Ręce brak oznak jakiegokolwiek życia u niemal całego składu spowodował, że lider klanu, który już wielokrotnie znosił podobne sytuacje, skapitulował i postanowił rozwiązać jeden z najstarszych i najdłużej funkcjonujących klanów w GMP. Ostatni skład klanu: Doredh, MatGie, Lester, Manzer, Saurez, Jarvis, Alwer.

``````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````


Część Trzecia
Powrót do korzeni


 1. Reaktywacja II (październik-grudzień 2014)
  Zaledwie po dwóch tygodniach od zamknięcia klanu, Doredh zaczął kontaktować się z ostatnim składem w celach rozpoczęcia prac nad reaktywacją klanu. Ostatecznie, prócz dowódcy, w składzie pojawili się Lester, Manzer i Alwer. Klan, zanim rozpoczął pełną działalność, przeszedł szereg zmian - nowe rangi, system awansów i rekrutacji, powrót do pierwotnych idei funkcjonowania klanu czy reorganizacja działów na forum.
  Pojawił się jednak problem, którym okazało się niemal całkowite wymarcie GMP. Klany po kolei albo upadały, albo kończyły działalność w GMP (w większości nieoficjalnie i tymczasowo). Serwery opustoszały, a to nie pomagało w odbudowanie Czarnej Ręki.
  Stopniowo klan, choć ledwie czteroosobowy, wymarł. Doredh, jako ostatni aktywny członek klanu usunął z list klanowych swoich ostatnich podkomendnych. Po pewnym jednak czasie do Czarnej Ręki wrócił Ayate, który już niegdyś należał do klanu. Przy pomocy dawnych kompanów - Albatrosa i Irontootha, którzy zgodzili się na wpisanie ich do list, Doredh mógł powrócić z CR na forum klanów, co ostatecznie i oficjalnie potwierdziło chęci reaktywowania klanu.
 2. Kolejna nadzieja (grudzień 2014-styczeń 2015)
  W święta Bożego Narodzenia w klanie ujrzano światełko nadziei. Dołączył Raven, następnie powrócił Alwer i na koniec zgłosił się Zielarz. W ciągu dwóch dni klan pozyskał 3 osoby. Jeden z młodszych klanów w społeczności - Dragoni, widząc, że CR powolutku wstaje na nogi, zaproponował walkę sparingową, do której klan ostrożnie i bez pośpiechu zaczął się przygotowywać.
  Niedługo później do klanu powrócił Efren oraz Jarvis i klan liczył wtedy już 7 osób, lecz na samą walkę z różnych przyczyn stawiło się zaledwie 3 reprezentantów CR: Doredh, Alwer oraz Jarvis, przy czym ostatni z nich miał problemy techniczne. Walka, kiedy toczyła się 3 vs 3 była wyrównana (wynik: 2:2), lecz kontynuacja 2 vs 2 nie przebiegała po myśli naszego klanu i ostatecznie Dragoni zwyciężyli 5:2.
 3. Stagnacja (styczeń-kwiecień 2015)
  Z różnych przyczyn klan obniżył aktywność do końca stycznia, a w lutym do klanu powrócili Denis oraz Killgorin. Wtedy można było uznać, że reaktywacja się udała - od 1 osoby do 9 w nieco ponad miesiąc w najgorszym okresie dla klanów. Jednak z czasem okazało się, że nie wszyscy są aktywni: Zielarz, Ayate oraz Jarvis przestali się pojawiać i dawać jakiekolwiek oznaki życia. W międzyczasie Klan Młota wyszedł z propozycją sparingu, która choć początkowo była przyjęta, to jednak ostatecznie Doredh się z niej wycofał, uznając, że nie akceptuje stylu bycia KM oraz obrażania jego osoby i członków CR.
  W drugiej połowie lutego Doredh zaprezentował plany dotyczące rozbudowy serwer klanowego. Nastąpiło to przy okazji przeniesienia serwera na wer. R-9.2. Prace przeciągały się, aż wreszcie tuż przed świętami Wielkanocy pojawiła się pierwsza wersja Górskiej Fortecy, którą to klan obrał za nową siedzibę.
 4. Destabilizacja (kwiecień-lipiec 2015)
  W międzyczasie walka z KM odbyła się, którą to CR przegrało 4:5. Lecz to pokazało, że klan ma duże możliwości, a szeregi Czarnej Ręki zasilił Povelix. Dwa tygodnie później pojawiła się kolejna seria podań. Część rekrutów albo odpadła (był przypadek prób "mszczenia się" za to), albo wycofała podanie. Ostatecznie w połowie kwietnia klan liczył 11 osób, a wśród nowych rekrutów byli: Duch, Jens, Javier i Pyronax. Na arenie klanów CR zajmowało pozycję jednego z najaktywniejszych klanów i choć świetność klanów GMP raczej odeszła do historii, to Czarna Ręka nie odpuszczała i funkcjonowała jak za najlepszych czasów. Wtedy pojawiła się pierwsza wersja zmodyfikowanej przez Doredha Górskiej Fortecy, która została wcześniej obrana na główną "siedzibę" klanu
  Tym razem wydawało się, że "przekleństwo" masowych podań ominie CR, ale jednak... Po krótkim okresie dużej aktywności i wielkich planów na przyszłość, klan znowu wrócił na stare tory i aktywność zaczęła drastycznie spadać. W międzyczasie Raven ukończył pierwszą wersję pancerzy klanowych i podjął pracę nad kolejnym, konkretniejszym i spójnym ze sobą zestawem. Po kilku próbach pobudzenia składu, Doredh zrobił to samo, co niecały rok wcześniej wcześniej - zniósł obowiązkową obecność na spotkaniach klanu. Parę dni po tej decyzji, dowódca klanu ogłosił wycofanie CR z ówczesnego forum klanów i przeniesienie na forum GO. Prace nad serwerem klanowym na nowej platformie właśnie wtedy zostały rozpoczęte.
 5. Liga Klanów GO (lipiec-wrzesień 2015)
  Niedługo później zostały podjęte prace nad organizacją kolejnej Ligi Klanów, tym razem na Gothic Online. Czarna Ręka zainteresowana udziałem zaczęła minimalnie odżywać, po pewnym czasie wróciły obowiązkowe treningi, lecz nadal z niską frekwencją. Klan przystąpił do turnieju praktycznie bez przygotowania i na inaugurację przegrał z Bogami Areny 2:5.
  Kolejnym przeciwnikiem była ekipa HOMO, złożona z reprezentacji serwera RP krytycznie nastawionego wobec klanów. Na wskutek nieobecności rywali, ogłoszony został walkower.
  Trzecią walkę Czarna Ręka przegrała z faworytami turnieju - Zakonem Żywiołów. Podobnie jak to było w 1. kolejce, wynik końcowy to 2:5.
  Dopiero czwarta runda przyniosła wygraną na polu walki. CR rozgromiło najsłabszy klan w Lidze - Dragonów z wynikiem 5:0. W międzyczasie z eventu wycofało się HOMO rzekomo ze względu na nieodpowiednie zachowanie innych uczestników.
  Po walce z Dragonami klan miał 2 tygodnie przerwy przed dwoma ostatnimi walkami. W tym czasie do klanu wrócił Alwer, zaledwie parę dni wcześniej usunięty ze składu oraz dołączyli Kofrig i WujekInicjator. Klan mógł ze spokojem przygotować się do końcówki Ligi wiedząc, że ma większe szanse na skompletowanie składu.
  Do walki z Crystalami CR nie przygotowało się w ogóle pomimo nastawienia na walkę o 3. miejsce w końcowej tabeli ligowej. rywale pokonali Czarną Rękę, która po raz trzeci w tym turnieju zdołała przeciwnikowi urwać tylko 2 punkty. Po tej walce do klanu dołączył Senpou, który dzień po przyjęciu zniknął.
  Ligę zamykało starcie CR vs Klan Młota, które okazał się być najbardziej wyrównaną walką w całym turnieju. Koniec końców, Czarna Ręka zwyciężyła 5:4. Zamieszanie związane z Zakonem Żywiołów (3-krotne przekładanie ich walki z BA, co doprowadziło do dyskusji Doredha, jako organizatora, z BA i finalnie do uznania walkowera na rzecz Bogów Areny) spowodowało niespodziewane wyniki końcowe, w których CR zajęło 3. miejsce. Wygrali Bogowie Areny, wicemistrzem został Crystal, Zz zajęło 4. pozycję, a na ostatnich pozycjach uplasowali się odpowiednio KM (5. miejsce) i Dragoni (6. miejsce).
  Na szczególne wyróżnienie zasługuje Povelix, który w sytuacji niedyspozycji lidera klanu, starał się (niestety nieskutecznie) organizować treningi i przygotować CR do kolejnych walk.
 6. Kryzys (wrzesień-listopad 2015)
  Po Lidze Klanów klan przeszedł w stan uśpienia, głównie ze względu na brak czasu ze strony dowódcy. W pewnym momencie po raz kolejny było brane pod uwagę zamknięcie klanu, lecz Doredh zdecydował prowadzić dalej Czarną Rękę. Wtedy też wszyscy pozostali w klanie, czyli Raven, Alwer, Povelix i Denis otrzymali rangi siepaczy (najwyższe po dowódcy) i zostali radnymi klanu po decyzji przywrócenia rady. Zmieniono system awansów i przede wszystkim rekrutacji na bardziej restrykcyjny, do tego doszło parę pomniejszych zmian jak np przeczyszczenie forum klanu. Niedługo później Denis opuścił CR, dołączając do świeżo reaktywowanego BzN. Na jego miejsce niespodziewanie wrócił Albatros, który ze względu na jego wcześniejsze zasługi dla klanu i ciągły bliski kontakt z CR, został, zaraz po złożeniu podania, mianowany radnym. Chwilę później szeregi klanu opuścił Povelix, który dołączył do kolejnego wracającego klanu - Zakonu Żywiołów.
  W tym czasie klan przymierzał się do gry na powstającym serwerze klanów, którego pomysłodawcami i twórcami byli członkowie Klanu Espadre.
 7. Bagno klanów - początek (listopad-grudzień 2015)
  Czarna Ręka była jednym z 5 klanów, które jako pierwsze oficjalnie były na Bagnie Klanów - pod taką nazwą Espadre wypuściło swój serwer. Cała gra odbywała się na mapie Górniczej Doliny z G2, a samo CR miało siedzibę w obozie drwali w pobliżu chaty Cavalorna, lecz z czasem przeniosło się na Starą Kopalnię. Samym obudowaniem obozu zajął się Albatros. W międzyczasie do klanu zgłosił się Propsin, który szybko został przyjęty i był najaktywniejszym naszym klanowiczem w grze. Nowy rekrut szybko wykazał się również w innym aspekcie - zdołał zwerbować 5 nowych osób do klanu: Balabuszkę, Blacka4, Cycka, Guralla, oraz Luisa. Prócz nich podanie złożył Kosa89. Dzięki temu szeregi klanu zostały podwojone w ciągu paru dni. W tym czasie po raz kolejny zmieniono system rekrutacji. I tak Czarna Ręka dotrwała do przerwy bożonarodzeniowej.
 8. Selekcja i wielkie przygotowania (styczeń 2016)
  Na początku nowego roku do klanu dołączyły kolejne dwie osoby - Juliusz oraz powracający po dłuższej przerwie Lester101, będący ważną postacią w historii klanu. Szybko okazało się, że nowy rekrut posiada duże umiejętności w grafice 3D i zgodził się on na przygotowania paru projektów na potrzeby Czarnej Ręki. Po paru dniach zaprezentowana została zbroja CR na Bagno Klanów, a po pozytywnych ocenach Juliusz rozpoczął prace nad drugim pancerzem, natomiast klan zajął się omawianiem wizji mapy klanowej, której autorem ma być także Juliusz.
  W międzyczasie, głównie dzięki nowemu systemowi rekrutacji, uwzględniającemu okres próbny, z szeregów klanu zostało usuniętych kilku rekrutów: Balabuszka, Black4 (który przeszedł do Klanu Młota) oraz Luis.
 9. Stabilizacja (luty 2016)
  Juliusz, Gurall oraz Lester były osobami, które zaliczyły okres próbny i otrzymały pełne prawa klanowiczów. W tym czasie zaczęły się prace nad serwerem treningowym klanu, Czarna Ręka regularnie (raz w większym, raz w mniejszym składzie) grała na Bagnie klanów i narastał konflikt z odłamem Zakonu Żywiołów - Zakonem Wiatru, spowodowanym przez dyskusje z obu stron, a wszystko zaczęło się od prowokacyjnych i chamskich postów ówcześnie jeszcze honorowego klanowicza CR, a wtedy już jednego z liderów ZW - Povelixa. To jego postawa spowodowała, że zweryfikowane zostały zasady przyznawania tytułu honorowego klanowicza.
  Przez cały miesiąc stopniowo napływały nowe podania i tak w szeregi alochtonów włączeni zostali: Nubzior, Niezbawiony, Fragu, Kitanext, Popcorn (zrekrutowany przez Kosę), powracający Balabuszka oraz Yoshiro. Z nich wszystkich najkrócej w klanie pozostał Niezbawiony, który poza sporadycznym pojawianiem się na forum nie wykazywał żadnej aktywności klanowej. Poza nim z klanu został wydalony jeden z najbardziej zasłużonych klanowiczów (osoba, która pomagała m.in przy założeniu CR) - Lester101. Natomiast pozostali wykazywali się dużą aktywnością co spowodowało, że 27 lutego (ostatnia sobota miesiąca) na obowiązkowym spotkaniu klanu na Bagnie Klanów pojawiło się 13 na 14 osób z Czarnej Ręki. A to był dopiero początek
 10. Rozwój (marzec 2016)
  Klan nie poprzestawał na dwóch mocnych spotkaniach na Bagnie. Pojawiły się kolejne podania: Ignisio, oraz trzech wracających do klanu rekrutów: Blacka, Balabuszki oraz Alwera. Klan finalnie liczył 17 osób, a inne ugrupowania wszem i wobec określiły Czarną Rękę masówką, chociaż w najlepszych czasach dla klanów taki klan uznawany był co najwyżej za duży. Złośliwości były tym częstsze i wyraźniejsze, że CR pojawiało się niemal całym składem w sobotnie wieczory na Bagnie, co powodowało, że reszta grających musiała się jednoczyć, aby mieć szanse z naszym klanem. W pewnym momencie Kitanext ogłosił, iż z braku czasu musi odejść z szeregów klanu, lecz poza tym, skład pozostał nienaruszony.
  Czarna Ręka nie poprzestawała na dużej aktywności. trwały prace nad serwerem klanowym, którego pierwsza wersja pojawiła się w połowie marca, ponadto rozbudowywany był zestaw pancerzy klanowych, a to był zaledwie początek tego, czym CR miało finalnie dysponować. Klan w dobrej kondycji rozpoczął przerwę świąteczną.
 11. Rozwój - ciąg dalszy(kwiecień-czerwiec 2016)
  W trakcie przerwy świątecznej z klanu odszedł Albatros. Jego obowiązki przejął Raven który nieformalnie został zastępcą dowódcy, a Doredh w 5 rocznicę pojawienia się w GMP napisał długi tekst m.in o własnej wizji tego, jak ma funkcjonować Czarna Ręka.
  W szeregach klanu nastąpiło kilka przetasowań - Fragu za zbyt niską aktywność został wydalony ze składu, ponadto CR opuścili: Gurall i Nubzior. Na ich miejsce dołączyli lub powrócili odpowiednio: Resh, Alyih, Luis Fragu (który, jak to wyżej wspomniane, nieco wcześniej został usunięty za zbyt niską aktywność) oraz Horacy. Poza tym frekwencja nieco się obniżyła, lecz nadal utrzymywała się na poziomie akceptowalnym.
  W międzyczasie do Doredha zgłosił się dowódca Kompanii Ognia - Rudin, z ofertą sojuszu. Po kilku dyskusjach wewnątrz klanu, propozycję przyjęto i Czarna Ręka po kilku latach ponownie była związana paktem sojuszniczym z innym klanem. W związku z nawiązaniem współpracy z KO, Czarna Ręka otrzymała wypowiedzenie wojny ze strony Bogów Areny.
  Przez ten miesiąc trwały ciągłe prace nad serwerem - Ignisio pracował nad skryptem, dodając nowości i niwelując stopniowo błędy, a Raven zajął się Fortecą i m.in przebudował Arenę oraz dodał parę nowości do paczki klanowej.
  CR nadal budziło kontrowersje na Bagnie Klanów, ale to już stało się normą. Na początku maja z klanu odszedł Ignisio obiecując powrót we wrześniu. Na scenie klanów doszło do rozłamu - Espadre otrzymując bana na forum GO (notoryczne łamanie regulaminu) rozpoczął namawianie do tego, aby utworzyć nowe forum klanów, czym zajął się Raven. Część klanów przeszła na owe forum, część została na forum GO. Espadre doprowadził do upadku Bagna, ponieważ wymagał, aby każdy klan, który chce oficjalnie być na serwerze, musi odejść z forum GO i przejść na forum klanów, którego naczelny pirat był nieoficjalnym patronem i zagorzałym zwolennikiem. Finalnie forum upadło, podobnie jak Bagno.
  W połowie maja Czarna Ręka wystawiła reprezentację klanu do eventu Starcie na Równinie, którą dowodził Raven. W pierwszej rundzie CR wylosowało Zakon Wiatru i pomimo dobrego początku walki (1:1) nasz klan poległ w 1. rundzie wynikiem 1:5. Na pocieszenie pozostał fakt, że ZW wygrało cały turniej, więc CR zostało wyeliminowane przez najlepszych.
  W klanie natomiast doszło do konfliktu z KO i szybko rozwiązano sojusz, a w szeregach następowała duża selekcja - z ok 16-17 osób ostało się ok 10. W połowie czerwca w klanie nastąpił lekki chaos - Doredh ogłosił, że chce odejść, ponieważ spełnił swoje zadanie - klan funkcjonował stabilnie. Po paru dniach nastąpiło głosowanie nad wyborem następcy ówczesnego dowódcy, które wygrał Raven. 19 czerwca 2016 Doredh przekazał wszelakie uprawnienia Ravenowi o ruszył własną drogą.
 12. Rządy Ravena (czerwiec 2016-luty 2017)
  Wiele zostało pominięte, ponieważ w tym okresie kroniki nie były prowadzone. Ten rozdział jest zawiera ogólne opisy wydarzeń. Raven zaprowadził własne porządki w klanie, starając się trzymać pierwotnych założeń i tradycji klanowych. Przy pomocy Marko, który został szybko mianowany zastępcą dowódcy, zaczął wzmacniać klan pod względem bojowym. W połowie wakacji CR zmieniło forum. W okresie dowodzenia Ravena Czarna Ręka wygrała sparing z Klanem Białego Wilka. Klan funkcjonował dobrze, w opinii większości lepiej niż za Doredha, jednakże w styczniu pojawił się kryzys. Raven z braku czasu przestał się pojawiać, padł serwer klanu (a bez plików, które posiadał tylko Raven, nikt nie był wstanie postawić serwera z własnej inicjatywy). Z tego powodu z klanu odszedł Marko, Alyih i Gurall, a Raven w połowie lutego podjął decyzję, że odda klan Doredhowi, jeśli ten zgodzi się wrócić. Po zaakceptowaniu starego dowódcy przez cały klan, twórca i wieloletni lider Czarnej Ręki powrócił niczym syn (albo ojciec) marnotrawny. Co będzie dalej? Jak potoczą się losy trzeciego najstarszego klanu multiplayerów Gothica? O tym w kolejnej części.

``````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````


Część Czwarta
Znowu on?


 1. Porządki nr X (luty-marzec 2017)
  Klan szybko wrócił na stare forum, wprowadzono nowy system rekrutacji, usunięto jedną rangę (degenerata), zorganizowano treningi - tak minęła druga połowa lutego. W krótkim podsumowaniu - klan wracał do życia.
  Z najciekawszych wydarzeń marca można wziąć dołączenie Devifalera, jeszcze na starych zasadach, odejście Denisa do Espadre i zgłoszenie kandydatury ze strony Smoke Weeda. Poza tym klan dołączył na chwilę do wątpliwej jakości forum klanów, z którego Doredh po ok 2 tygodniach wycofał CR. Powód? Gurall został oskarżony (i rzekomo udowodniono mu winę) o współudział w banowaniu użytkowników owego forum. Karą był ban na bodajże 4 miesiące i zakaz udziału w potencjalnych eventach owego forum na czas tego bana. W związku z tym, że Doredh nie zaakceptował zakazu udziału w eventach (albo dostęp ma cały klan, albo klan nie startuje), podjął natychmiastową decyzję o wycofaniu CR, co po raz kolejny okazało się trafną decyzją (patrz część 1, rozdz. III), jako, że co prawda zapisy na pierwszy event ruszyły, ale zainteresowanie udziałem wyraził tylko klan Espadre (na 4 funkcjonujące tam ugrupowania)... Administracja szybko zniknęła, użytkownicy także, a forum przejęły boty.
 2. Zawierucha (kwiecień - lipiec 2017)
  Smoke został przyjęty do klanu zaraz po przerwie świątecznej (połowa kwietnia), ale ze względu na krytyczną sytuację - klan znajdował się po raz kolejny na dnie - Doredh zawiesił działalność CR na czas nieokreślony. Klan wrócił do funkcjonowania zaledwie po dwóch tygodniach, zmieniając system rekrutacji na teoretycznie szybszy i ponownie zadebiutował jako jeden z pierwszych nowej odsłonie Bagna Klanów. Sam dowódca nie miał czasu na zajmowanie się klanem i wszystko działało bez jego większego wpływu. W międzyczasie pojawiło się 6 podań: Leiwarka, Coldmena, Spraya, Kaffara, Spoxapl oraz Zyfryda, ale wszyscy poza Zygfrydem wycofali swoje zgłoszenia ze względu na nieaktywność lidera. Po powrocie Doredha na początku lipca, Zygfryd został przyjęty w szeregi Czarnej Ręki. W międzyczasie klan przeniósł swoją działalność czatową z GG na Discorda.
 3. Sen przedzimowy (lipiec-wrzesień 2017)
  Sprawozdanie z okresu wakacyjnego jest następujące: Na Bagnie zaniknęła gra pomimo usprawnień i dodatków (głosowanie nad mapą dnia następnego czy dodanie botów klanowych po aktualizacji G2O), Albatros, honorowy klanowicz CR, otrzymał rolę niegdyś zwaną CL (Community Leader) i zorganizował dyskusję z wybranymi przez siebie osobami o przyszłości klanów. Poza tym nastąpiła cisza na całej platformie, przerywana drobnym spamem na forum GO i ogłoszeniami kolejnych serwerów RP.
  W klanie za wiele się nie działo - odszedł Devifaler (początek sierpnia), Smoke Weed (końcówka sierpnia) i Zygfryd (połowa września). Wcześniej jednak, na przełomie lipca i sierpnia Doredh zorganizował głosowanie w klanie nad zmianą dowódcy - kandydatem na nowego lidera klanu był Marko. Warunki były następujące: Marko miał uzyskać poparcie większości klanu w tym wszystkich siepaczy (Guralla, Varonera oraz Juliusza). W głosowaniu nie wziął udział tylko Fragu, natomiast z całego pozostałego składu tylko Juliusz zaprotestował przeciwko zmianie dowódcy (Gurall ogłosił, że najpewniej odejdzie z klanu po zmianie, ale nie protestował, pozostali akceptowali zarówno zmianę jak i pozostanie na pozycji przez ówczesnego dowódcę), co tym samym spowodowało, że Doredh pozostał liderem. Po tym głosowaniu Devifaler odszedł z klanu, skupiając się na swoim zespole w innej grze. Głosowanie nie zmieniło zmieniło jednak sytuacji w klanie, który zapadł w tytułowy przedzimowy sen. Pod koniec sierpnia, zirytowany poziomem społeczności, Smoke Weed postanowił opuścić klan jak i całą platformę. W połowie września nastąpiło małe poruszenie ze strony dowódcy, który ogłosił wprowadzenie paru zmian w klanie, lecz nie spotkało się to z jakąkolwiek reakcją poza deklaracją Guralla, Juliusza, Varonera i Fraga, że zostają w klanie. Wtedy też Zygfryd postanowił opuścić szeregi CR.
  Tak klan dociągnął do końcówki września, wypatrując w ciszy i nicnierobieniu "zbawczych" działań nowego lidera społeczności.
 4. Koniec CR (wrzesień 2017-sierpień 2018)
  Ten rozdział miał być epilogiem i wspomnieniem wybranych jednostek z historii CR. Ale nic z tego nie wyszło... Jak zawsze (to chyba powinno być motto Czarnej Ręki).
  Do końca wakacji 2018 roku działo się tak mało, że można to streścić w tym jednym punkcie kronik. Czarna Ręka stopniowo przechodziła w stan wiecznego czuwania, pomimo dołączenia kilku osób z Frost Watch, klanu dowodzonego przez Spraya. Ale sytuacja na całej platformie była podobna - serwery puste, a na forum pojawiało się w najlepszym razie kilka postów na tydzień. W takiej scenerii CR miało zostać rozwiązane, ale... BA zgłosiło się z ofertą sparingu, powróciła Enklawa, a Dragonbess rzucił na forum GO pytanie o Draconisa. Te niewielkie ruchy połączone z drobnym wzrostem rozmów na forum CR pomiędzy Doredhem, Albatrosem i Alwerem (oraz gościnnie paroma innymi osobami) spowodowały, że twórca Czarnej Ręki postanowił zainicjować pewien projekt... Który w efekcie doprowadził do reaktywowania i reorganizacji klanu. Ale o tym w części piątej.


``````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````


Epilog


  Plany na ten epilog były różne. Ale nie ma co się bawić w długie rozpisywanie i wspominanie wszystkich, bo wszystkich nie pamiętam, a nie chcę nikogo pominąć. Więc pominę wszystkich.
  CR miewało swoje krótkie momenty sławy i chwały. Pomimo, że przez zdecydowaną większość czasu był to mały i słaby klan, przewijał się on od końca 2011 roku do 2019. W chwili pisania tego tekstu Czarna Ręka jest jednym z 6 klanów, których wątki widnieją w dziale "zrzeszenia" (nie wiem po co była zmiana nazwy z "klanów" na "zrzeszenia", ale walić to). CR miało, jeśli czegoś nie pomyliłem, 4 formalnych dowódców, 4 różne formy organizacji (CR "klasyczne", Zakon CR, CR jako klan adanosa i ostatni eksperyment, bez formalnego lidera), w cholerę różnych form rekrutacji, różne rangi i sposoby awansów, od 5 do 10 różnych kodeksów i regulaminów i przez zdecydowaną większość czasu lidera, który nie nadawał się do tej roli. Może i byłbym dobrym zarządcą klanu, bez funkcji decyzyjnych na najwyższym szczeblu (ale i w tej roli lepiej sprawdziłyby się co najmniej dwie inne osoby będące w CR długi czas). Ale było, minęło, tego już się nie naprawi xD. Mam sobie sporo do zarzucenia i wiele rzeczy zrobiłbym teraz inaczej, mając tyle czasu co za początków klanu.
  Można wspominać wiele wydarzeń, większość została wspomniana w powyższych kronikach. Były chwile złe i dobre, niektórym grupom udało się parę rzeczy osiągnąć, m.in wygrać 2 oficjalne turnieje... Parę razy byliśmy największym klanem w danym momencie, co pozwoliło dominować lub walczyć z frakcjami połączonych klanów jak równy z równym np na Bagnie Klanów.

  Parę miesięcy temu postanowiłem spróbować pewnego eksperymentu, czyli ściągnąć wybrane osoby, kiedyś należące do klanu, przy zniesieniu regularnej obowiązkowej gry. Z paru powodów projekt się nie udał, ale większość składu (na dzień pisania tego tekstu) nadal jest na discordzie klanowym, co uważam za drobny pozytyw, chociaż jest tam cisza. Niestety większość z nas jest zbyt zajęta, żeby aktywnie działać na codzień w klanie, zresztą polska scena mutliplayerów do gothica niemal całkowicie wymarła i klany nie mają zasadniczo co robić.

  Epilog nie oznacza formalnego rozwiązania klanu. Na to się chyba nigdy nie zdecyduję, po prostu klan przeszedł w stan wiecznego spoczynku w oficjalnym składzie: Doredh (założyciel, pierwszy i ostatni dowódca klanu), siepacze: Albatros (były dowódca klanu), Raven (były dowódca klanu), Spray, Juliusz, Zygfryd, Marko, Gurall, Alyih, Nostro, Fragu oraz alochtoni: Spox, Maskarad, Perlam.

  No to chyba tyle, żegnam Waćpanów.Jeśli staniesz się kimś więcej niż tylko człowiekiem, jesli poświęcisz się idei i jeśli nie będą cię w stanie powstrzymać, wtedy staniesz się kimś zupełnie innym - Legendą.

Trening jest niczym, wola jest wszystkim.

Bez poświęcenia nie ma zwycięstwa!


22 mar 2013, 22:18
Zgłoś ten post
Wyświetl profil
Dowódca
Awatar użytkownika
Postów: 1008
Rejestracja:21 mar 2013, 19:02
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kroniki Klanu
Kroniki Czarnej Ręki

Tom II


Część Pierwsza
Eskaton

 1. Wybudzenie ze snu (kwiecień-lipiec 2020)
  Pod koniec kwietnia 2020 roku Efren, jeden z byłych klanowiczów CR, który założył własny klan - Starą Gwardię, ogłosił plany zorganizowania rozbudowanej Ligi Klanów. Doredh, nie chcąc się znowu angażować w prowadzenie CR, oddał dowodzenie Nostro 25 kwietnia (przy braku sprzeciwu pozostałych klanowiczów). Niestety nowy lider zniknął dość szybko, a jego miejsce zajął powracający w czerwcu Alyih (ponownie, brak sprzeciwu w klanie). Ten jednak szybko zaproponował Doredhowi wspólne prowadzenie klanu i tak powstała kolejna Rada Klanowa w CR.
  Do klanu wrócili wtedy m.in Fragu, Varoner, Alwer i Jaskier oraz dołączyli w lipcu Savo oraz Stormtrooper. Wraz z początkiem lipca rozpoczęły się treningi klanu do zbliżającej się ligi. Ruszyła również liga klanowa PvP, która niestety nie cieszyła się tak dużą popularnością na jaką liczyli liderzy klanu.
  W międzyczasie CR zawalczyło w sparingu z SG, wygrywając 10:4 (walka 5 vs 5, poza dwiema ostatnimi rundami, które rozegrane zostały 4 vs 4 na prośbę SG). Początek walki był jednak mało obiecujący, ponieważ wojownicy Czarnej Ręki przegrywali 0:4. Jednak po szybkiej zmianie ustawienia formacji udało się wygrać kolejne 10 rund z rzędu i tym samym zwyciężyć w całym starciu.
 2. Wciąż czekamy (sierpień-listopad 2020)
  Klan z rosnącą niecierpliwością oczekiwał terminu startu ligi, ale data cały czas nie nadchodziła. W międzyczasie w klanie doszło do szeregu zmian. Zmieniono rangi (adept -> Strażnik Cienia -> Zakapior -> Mroczny Mędrzec -> Przewodnik). Alyih przy okazji zdecydował zająć rolę zastępcy dowódcy i oddać klan ponownie w samodzielne dowodzenie przez Doredha. Nowe sygnatury oraz logo klanowe, w oparciu o pancerze Juliusza, wykonał Sajmon, który dzięki świetnym wynikom w walce (2 razy z rzędu 2. miejsce w lidze klanowej), częstej obecności na treningach i wykonaniu sygnatur, został drugim, obok Varonera, Zakapiorem. Sam Varoner rangę Zakapiora i rolę klanowego trenera zawdzięcza wygraniu ligi klanowej oraz najlepszej obok Popcorna, frekwencji na treningach.
  Z czasem Varoner, przy sugestii Alyiha, otrzymał pozycję Mrocznego Mędrca i tym samym swoją działalność rozpoczęła Rada Klanowa w składzie: Doredh (dowódca klanu), Alyih i Varoner (Mroczni Mędrcy).
  W tym czasie z klanu odszedł Savo i Jaskier, a Fragu i Nostro zostali przesunięci na listę honorowych klanowiczów. Do klanu powrócił wspomniany Popcorn, a Gurall i Alwer zostali dyscyplinarnie usunięci z klanu z utratą statusu honorowych klanowiczów.
  W drugiej połowie listopada został ogłoszony towarzyski turniej pod nazwą Puchar Klanów. O udziale Czarnej Ręki w pucharze w dalszej części.
 3. Puchar klanów i sparingi [listopad-grudzień 2020]
  Jako się rzekło, CR zgłosiło się (bodaj jako pierwszy klan) do Eskaton Pucharu Klanów. Przed samym PK Bractwo Pojednania zaproponowało Czarnej Ręce sparing przed samym turniejem. Walka odbyła się 21 listopada na Eskaton PvP i zakończyła przegraną 1:10.
  Zaraz przed turniejem skład klanu zmniejszył się o Alyiha (przeniesionego na klanowicza honorowego) oraz Stormtroopera. Rolę zastępcy klanowego otrzymał wtedy Varoner.
  Sam Puchar odznaczał się nowościami na scenie GO. Organizatorzy wprowadzili banowanie map oraz zmieniane co rudę punkty startowe. W losowaniu CR trafiło na Espadre. Walka datowana na 27 listopada, miała miejsce w lesie pomiędzy Starym Obozem a Starą Kopalnią na mapie z G1. Wynik: 5:3 dla piratów. Mimo porażki i odpadnięcia w pierwszej rundzie, CR uznało turniej za udany, przede wszystkim frekwencyjnie, bo pojawił się każdy klanowicz, który był ówcześnie zdolny do gry.
  Tydzień po PK Czarna Ręka wzięła udział w dwóch sparingach. Pierwszy z Klanem Młota (8 grudnia), który CR wygrało z łatwością 5:0. Natomiast drugie starcie, 12 grudnia, to walka ze Starą Gwardią. Walka ta przypominała pierwszy sparing z SG - pierwszy trzy rundy przegrane, a później comeback i wygranie 5 rund z rzędu i tym samym zwycięstwo w całym sparingu. Ten miły akcent rozpoczął przerwę świąteczną, która, z racji wyłączenia serwerów Eskatona (jako jedynych grywalnych) przedłużyła się do połowy stycznia.
 4. Clash of Champions (styczeń-listy 2021)
  W styczniu klan w dużymi oporami wracał do normalnego funkcjonowania. W międzyczasie odszedł Sajmon, ale dołączył Norbi, który szybko zaprezentował się jako solidny i pracowity gracz chętny do szkolenia.
  W tym czasie rozpoczęły się zapisy do Clash of Champions, eventu PvP pod szyldem Eskatonu. Czarną Rękę Reprezentowały 4 osoby: Doredh, Varoner, Devifaler oraz Norbi. Pierwszą rundę przeszli wszyscy poza liderem klanu, który uległ Dominikaninowi z BP. W drugiej rundzie niestety Norbi musiał zmierzyć się z Varonerem. Starcie wygrał drugi z nich i tym samym dotarł do ćwierćfinału. Natomiast, ku zaskoczeniu wielu graczy z innych klanów, Deivi pokonał w 2. rundzie Koeva. A biorąc pod uwagę, że Varoner na start wyeliminował Carona, to CR miało na koncie wyrzucenie z turnieju dwóch wojowników z BA. W ćwierćfinale Varoner zmierzył się z Verenarem i pokonał swojego rywala. Mniej szczęścia miał Devi, który z uszkodzoną klawiaturą uległ Szaranowi. To właśnie z reprezentantem Espadre zmierzył się Varoner w półfinale i ku rozczarowaniu niemal każdego (poza CR oczywiście) to Varoner trafił do finału. W ostatniej walce turnieju mistrz CR pokonał Airna, ówczesnego lidera BP i tym samym najlepszy wojownik Czarnej Ręki został oficjalnym mistrzem Eskatonu i zdobył dla klanu pierwszy punkt w rankingu na stronie GO. Po tym turnieju Devifaler otrzymał rangę Zakapiora, a Varoner dożywotni tytuł klanowego mistrza.
 5. Tarcza Wspólnoty (luty-kwiecień 2021)
  Niedługo po Clashu ogłoszony został kolejny event, Tarcza Wspólnoty. Rywalizacja polegająca na oblężeniach. CR trafiło do grupy z BP, Espadre oraz KM.
  Wszystkie walki CR w fazie grupowej odbyły się w obozie w pobliżu NO. Pierwsze starcie, z BP, zakończyło się porażką w fazie obronnej 0:5, natomiast atak był znacznie bardziej udany i zakończył się wynikiem 5:2. Tym samym w punktach grupowych nastapił remis. Walka z Espadre zakończyła się remisem idealnym, po 5:2. Decydująca o wyjściu z grupy bitwa z KM to całkowita wygrana CR i awans do półfinału. Tam klan zmierzył się z BA. Tym razem Bogowie Areny nie dali szans CR. Za to walka o 3. miejsce, z BP, zapewne przejdzie do legend jako najdłuższe starcie w 10-letniej historii klanów. Podstawowa walka zakończyła się idealnym remisem 5:2. Dogrywka również z bezwzględnym remisem. Dopiero druga dogrywka w formie klasycznego TDM dała wygraną CR. Samo starcie trwało niemal 3 godziny.
  W trakcie trwania Tarczy do klanu dołączyli lub wrócili: Senses (tuż przed Tarczą), Oprych (brat Juliusa), Alyih i Nostro, a zaraz po zakończeniu Tarczy skład zasilili Raven, Alaster oraz Spray. Powrót Spraya wiązał się ze wznowieniem prac nad Fortecą Czarnej Ręki, której nową wersję kończył już Julius.
  Tydzień po zakończeniu Tarczy, Doredh zorganizował luźny turniej sparingowy z udziałem: CR, SG, BA oraz klanu migrującego na Eskaton z serwerów MMO: Bractwo Ostrza. CR pewnie pokonało BO, później z drobnymi kłopotami dało sobie radę z SG, natomiast walka z BA zakończyła się minimalną porażką 4:5.Jeśli staniesz się kimś więcej niż tylko człowiekiem, jesli poświęcisz się idei i jeśli nie będą cię w stanie powstrzymać, wtedy staniesz się kimś zupełnie innym - Legendą.

Trening jest niczym, wola jest wszystkim.

Bez poświęcenia nie ma zwycięstwa!


31 lip 2015, 14:43
Zgłoś ten post
Wyświetl profil
Zakapior
Awatar użytkownika
Postów: 22
Rejestracja:11 lis 2015, 16:02
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kroniki Klanu
Ciekawa lekturka.Obrazek

Kiedy łamiesz za­sady, łam je moc­no i na dobre.


11 lis 2015, 16:54
Zgłoś ten post
Wyświetl profil
Postów: 10
Rejestracja:15 wrz 2013, 11:20
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kroniki Klanu
Fajnie się czytało. :)Obrazek


04 sty 2016, 15:19
Zgłoś ten post
Wyświetl profil
Postów: 5
Rejestracja:31 mar 2013, 10:35
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kroniki Klanu
Dobre kroniki, polecam.Obrazek


08 sty 2016, 17:39
Zgłoś ten post
Wyświetl profil
Dowódca
Awatar użytkownika
Postów: 1008
Rejestracja:21 mar 2013, 19:02
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kroniki Klanu
Nowy rozdział. Jeśli pominąłem coś ważnego, to proszę o info na PW.Jeśli staniesz się kimś więcej niż tylko człowiekiem, jesli poświęcisz się idei i jeśli nie będą cię w stanie powstrzymać, wtedy staniesz się kimś zupełnie innym - Legendą.

Trening jest niczym, wola jest wszystkim.

Bez poświęcenia nie ma zwycięstwa!


08 lut 2016, 12:36
Zgłoś ten post
Wyświetl profil
Awatar użytkownika
Postów: 278
Rejestracja:01 lip 2014, 22:25
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kroniki Klanu
Zawsze fajnie się czyta.Obrazek


05 mar 2017, 14:26
Zgłoś ten post
Wyświetl profil
Weteran (1) Sumienny (1)
Postów: 84
Rejestracja:07 maja 2016, 14:09
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kroniki Klanu
W kronikach można by też uwzględnić:
- dwie edycje Ligi Klanowej PVP,
- poszukiwania kamieni ogniskujących (fajna odskocznia od zwykłych treningów).Obrazek


05 mar 2017, 15:53
Zgłoś ten post
Wyświetl profil
Dowódca
Awatar użytkownika
Postów: 1008
Rejestracja:21 mar 2013, 19:02
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kroniki Klanu
Wiem, że zawiodę parę osób, ale nie pasowało w takiej sytuacji, jaką mamy w momencie pisania tego postu, wprowadzać epilog do kronik. Postaram się zrekompensować to w 1. rozdziale piątej części, wspominając choćby paroma słowami każdego, kto dołączył do obecnego składu lub dostał zaproszenie ;)Jeśli staniesz się kimś więcej niż tylko człowiekiem, jesli poświęcisz się idei i jeśli nie będą cię w stanie powstrzymać, wtedy staniesz się kimś zupełnie innym - Legendą.

Trening jest niczym, wola jest wszystkim.

Bez poświęcenia nie ma zwycięstwa!


12 wrz 2018, 16:56
Zgłoś ten post
Wyświetl profil
Awatar użytkownika
Postów: 339
Rejestracja:18 lut 2013, 16:49
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kroniki Klanu
Zgiń, przepadnij.Obrazek


12 wrz 2018, 19:11
Zgłoś ten post
Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w temacie   [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Możesz tworzyć nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
[CR]~Theme by ALbatrOS